Smycz jest obowiązkowym elementem wyposażenia niemalże każdego psiarza. Większość spacerów, szczególnie tych, które odbywają się w mieście lub przy ruchliwych ulicach, oznacza konieczność przypięcia pupila na smycz przede wszystkim po to, by zapewnić mu bezpieczeństwo. Jednak wybór samego modelu tego akcesorium nie jest wcale tak oczywisty i zależy od od wielu czynników – między innymi charakteru i przyzwyczajeń czworonoga, a także rodzaju spacerów, jakie najczęściej odbywamy.

Jak mądrze wybrać smycz dla psa?

Wielu psiarzy, oprócz codziennych, krótszych lub dłuższych spacerów z pupilem, regularnie odbywa z nimi również dłuższe wycieczki, na przykład poza miasto. Dobierając smycz, można wybrać jedno z dwóch rozwiązań: postawić na jeden, uniwersalny model, który sprawdzi się w wielu sytuacjach (choć może mieć swoje mankamenty) lub zakupić kilka rodzajów smyczy i zamieniać je w zależności od rodzaju spaceru.

Poniżej przedstawimy pokrótce dostępne rodzaje smyczy i wskażemy, czy są one przeznaczone do określonego typu spacerów (aktywności), czy też maja charakter raczej uniwersalny.

Smycz tradycyjna

Najprostsza, tradycyjna smycz, o przeciętnej długości 120-130 cm jest odpowiednim wyborem na codzienne, krótkie spacery. Sprawdzi się szczególnie dobrze w mieście, gdyż daje psu wystarczającą możliwość oddalenia się od właściciela w celu załatwienia swoich potrzeb (czy obwąchania krzaczka), ale jednocześnie – jest na tyle krótka, że w razie nieoczekiwanej sytuacji (na przykład osoba, która w jakiś sposób rozdrażni psa czy inny, agresywny czworonóg) istnieje możliwość szybkiej reakcji.

Podstawową zaletą tradycyjnej smyczy jest jej stosunkowo duża wytrzymałość, a także znaczny stopień kontroli nad psem. Będzie doskonałym wyborem do spacerów w warunkach miejskich, jednak nie sprawdzi się podczas wycieczki z pupilem do lasu czy na łąkę. W takim przypadku będzie po prostu znacznie za krótka i czworonóg, zachwycony możliwością spaceru, może wykazywać nadzwyczajną tendencję do ciągnięcia. Dodatkowo, uniemożliwi psiakowi swobodne eksplorowanie terenu bez konieczności “wymuszania” na właścicielu wchodzenia w gęstsze zarośla.

Smycz składana przepinana

Ten model można określić zdecydowanie bardziej uniwersalnym od powyższego. Modele przepinane zazwyczaj mierzą około 2 metrów długości i cechą, która je wyróżnia, jest możliwość dopasowywania jej długości poprzez przepięcie karabińczyka na jedną z (zazwyczaj) trzech obręczy.

Zdecydowaną zaletą modeli składanych jest to, że w razie konieczności istnieje możliwość przepięcia psa na krótszą smycz (na przykład gdy mija się większą grupę ludzi czy osoby z psami), a wtedy, gdy to możliwe – wydłużenie jej. Może jednak okazać się niewygodna podczas codziennych spacerów: przepięcie na najkrótszą opcję wiąże się z tym, że na końcu, zamiast standardowej, niewielkiej pętelki, zostaje ogromna pętla. W związku z obecnością karabińczyków na obydwu końcach smyczy, można również wykorzystać ją do biegania z psem (po uprzednim zakupie specjalnego pasa do dopinania czworonoga). W ten sposób możliwa jest wspólna aktywność z pupilem, a jednocześnie zachowanie pełnego komfortu podczas joggingu.

Smycz automatyczna

Ten typ smyczy jest preferowany przez wielu właścicieli. Daje spore możliwości dopasowywania do aktualnej sytuacji, w związku z tym smycze automatyczne są uznawane za wysoce uniwersalne. Należy jednak zaznaczyć, że nie są odpowiednim wyborem dla psów, które mają tendencję do “nagłych zrywów”. Zdarza się bowiem, że psiak ni stąd, ni zowąd rusza biegiem, na przykład za ptakiem czy kotem. W takiej sytuacji, puszczona luzem smycz automatyczna stanowi zagrożenie zarówno dla zwierzaka, jak i prowadzącego go człowieka.

Jednak na ogół, jeśli pupil nie jest zanadto porywczy, smycz automatyczna stanowi odpowiedni wybór dla większości użytkowników. Dzięki możliwości regulacji, w mieście można ją odpowiednio skrócić, a na spacerze w innym miejscu – wydłużyć, zapewniając psiakowi swobodną możliwość eksploracji.