• Kategorie
  • Szukaj
  • Karma dla Psa - dla Psa - Sklep Zoologiczny

W naszej ofercie znajdują się wszystkie produkty niezbędne dla psów w każdym wieku. Karmy suche i mokre spełniające wszelkie wymagania żywieniowe psów dorosłych, szczeniąt czy psów starszych. Produkty spełniają również specjalne potrzeby psów po sterylizacji lub pracujacych. Oprócz bardzo dużej oferty karm bytowych posiadamy również karmy weterynaryjne, pomagające w walce z najczęstszymi schorzeniami u psów.
 
W naszej ofercie znajdują się również produkty OTC, czyli leki dla psów kupowane bez recepty. Najczęściej wybieranymi produktami są krople i obroże na pasożyty takie jak pchły i kleszcze. Oprócz tego znaleźć można szampony wspierające walkę z insektami oraz różne przyrządy do usuwania kleszczy.
 
Nasza oferta zawiera również bardzo duży wybór przysmaków dla psów; od kurzych łapek, przez pyszne ciastka, aż do suszonego, naturalnego mięsa. W ofercie znaleźć można wszystkie niezbędne akcesoria takie jak smycze, obroże, miski czy legowiska w wielu rozmiarach i kolorach. Ponad to posiadamy bardzo zróżnicowaną ofertę zabawek przeznaczonych zarówno dla psów małych jak i dużych oraz dostosowanych do ich temperamentu.

Sucha karma dla psów

Aktualnie dostępny jest cały wachlarz propozycji karm suchych dla psów. Każdy opiekun może znaleźć produkt spełniający oczekiwania i preferencje jego oraz jego psa. Producenci spersonalizowali i bardzo wyszczególnili podziały.

Karmy suche dostępne są w wersjach:

- dla psów w różnym wieku (karmy dla szczeniąt, dla seniorów, psów dorosłych)

- o różnej aktywności (psy pracujące, o niskiej aktywności lub o bardzo dużej, itp.)

- z różnymi problemami zdrowotnymi (alergie np. pokarmowe lub skórne, nietolerancje np. zbóż, nadwaga, choroby nerek, wątroby, itp.)

- po różnych zabiegach (kastracja, rekonwalescencja, itp.)

Wśród karm suchych znajduje się również grupa tych leczniczych – karm weterynaryjnych, polecanych przez weterynarzy i stosowanych przez nich podczas leczenia pupili. Są to jednak karmy w większości przepisywane i zalecane dla danego osobnika. Nie powinno się ich stosować samemu, bez nadzoru lekarza weterynarii.

Ale czym właściwie jest sucha karma i jak ona powstaje?

Sucha karma jest bardzo praktycznym i komfortowym rozwiązaniem dla zabieganych psich opiekunów. Pokarmy te są w pełni zbilansowane, urozmaicone smacznymi dodatkami oraz mają skondensowane składniki pokarmowe. Dla opiekuna sucha karma oznacza przede wszystkim długotrwałe pożywienie dla psa oraz łatwość jego dawkowania i podawania. Największy worek karmy może wystarczyć nawet na parę miesięcy użytkowania. Sucha karma wolniej się psuje, a odpowiednie przechowywanie i szczelne zamknięcie zapewnia zawsze aromatyczne i wartościowe jedzenie. Dodatkowo do przechowywania suchej karmy nie jest potrzebna lodówka czy specjalne opakowania, co podczas podróży z pupilem znacząco ułatwia kwestię karmienia. Pojedyncze chrupki ulubionej psiej karmy mogą nadać się także jako nagroda czy smaczek treningowy.

Proces powstawania takiej karmy odbywa się z wykorzystaniem technologii ekstruzji. Początkowo wszystkie suche składniki są dokładnie mielone, a następnie mieszane z produktami mokrymi w wysokiej temperaturze. Ekstruder pod wysokim ciśnieniem przeciska wał karmy i tnie ją na odpowiednie kształty granulek. Teraz pozostaje już tylko suszenie karmy oraz jej schłodzenie. Końcowy etap uwzględnia pokrywanie chrupków otoczką smakową. Aby gotowa karma mogła mieć daną formę, twardość i trzymała się w ryzach potrzebny jest spory udział zbóż i węglowodanów. To one nadają plastyczności masie.

Podczas takiego procesu produkcji suchych karm następuje proces odwadniania. Dlatego też posiadają one tylko ok. 10% wody. 

Najlepsza karma dla psa - jak wybrać?

Idealny posiłek psa powinien składać się mniej więcej z: 85% produktów pochodzenia zwierzęcego (50% mięsa, 20% podrobów, 15% kości) oraz 15% tych pochodzenia roślinnego (10% warzyw, 5% owoców). Producenci w suchych karmach dla psów używają mięsa suszonego, bądź świeżego. Zawartość suszonego mięsa może wynosić od 20 do 40%, natomiast świeżego już 70% (równowartość ok. 25% suszonego).

Różne dodatki wzbogacające karmę poprawiają jej smakowitość oraz wartościowość. Opiekun może wybierać spośród ogromu dostępnych białek dominujących w karmach – wyszukanych takich jak: sarnina, struś, bażant, po takie szeroko dostępne np. drób, wołowina, wieprzowina; owoców np.: jabłek, bananów, malin, truskawek, jagód, żurawiny; warzyw np.: buraków, szparagów, jarmużu, marchwi; czy ziół.

Podejmując wybór należy zwrócić uwagę na skład karmy, powinien być jak najkrótszy i najprostszy. Zaleca się unikanie zbóż (lub jak najmniejszą ich ilość) i minimalizowanie dostarczania psom węglowodanów. Pokarm dla psów musi zawierać nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6 oraz witaminy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kolejnymi ważnymi elementami w żywieniu są mikroelementy, pierwiastki śladowe i materiały ścierne. Dobra karma nie powinna mieć dodatków konserwujących, barwiących ani aromatyzujących.

Warto zauważyć, że układ pokarmowy psa przystosowany jest do pobierania pokarmu bogatego głównie w białko zwierzęce, a w następnej kolejności tłuszcze zwierzęce. Takie substancje są najłatwiej przez nie wchłaniane i wykorzystywane. Karmy z największym udziałem procentowym białek zwierzęcych zapewniają psu uczucie sytości i odżywienie. Są zatem bardziej wydajne i na dłuższą metę opłacalne. Przy karmach niskiej jakości pupil będzie czuł niedosyt i ciągłą chęć łaknienia, wzrosną w siłę więc próby wymuszania odbywające się przy ludzkich stołach.

Karmy dla psów - dawkowanie

Producenci suchych karm podają na opakowaniu zalecenia dotyczące karmienia. Są to istotne informacje, uwzględniające grupę docelową psów oraz wszystkie wartości jakie dana karma posiada. Trzeba mieć jednak na uwadze, że każdy pies jest inny i inaczej zareaguje na pokarm. Opiekun zna najlepiej swojego psa i to on powinien bacznie obserwować jego samopoczucie i kondycję, a wtedy odpowiednio dostosowywać ilość pokarmu. Podawane przez producenta porcje można regulować w miarę potrzeb swojego czworonoga, zmniejszając lub zwiększając ją zazwyczaj o 10 – 20%.

Nie warto zmuszać psa do jedzenia posiłku, który mu zwyczajnie nie smakuje, a pośród tak szerokiej proponowanej oferty poszukać i wybrać tę, która bardziej mu podpasuje. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznych, nietolerancji, problemów z wypróżnianiem czy nagłej zmiany apetytu, które nastąpiły po zmianie karmy na nową, niezbędna jest konsultacja z lekarzem weterynarii, a następnie zmiana pożywienia.

Dobra karmy dla psa - jak o nie dbać?

Suchą karmę należy przechowywać w zacienionym, suchym miejscu, w temperaturze pokojowej. Opakowanie powinno być jak najszczelniej zamknięte. Miski na karmę dla psa zaleca się myć codziennie, a niezjedzony pokarm wyrzucać i nasypać nowy. Pies musi mieć zapewniony łatwy dostęp do świeżej, pitnej wody w temperaturze pokojowej.

  • Sklep zamknięty

Sklep tymczasowo niedostępny